Stiri

Originea si existenta ingerilor

07 Noiembrie 2012

Ca si intreaga creatie, ingerii sunt creati de Dumnezeu, din nimic, nu din ceva preexistent si nici din fiinta lui Dumnezeu. Biserica invata ca, mai inainte de toate, Dumnezeu a creat din nimic, numai prin cugetarea Sa, toate puterile ceresti

Frica de Dumnezeu

09 Octombrie 2012

Pacatosii nu renunta la faradelegile lor si nu vor sa dobandeasca virtuti pentru ca nu se tem de Dumnezeu. Cine nu se teme de Dumnezeu, acela este gata sa faca orice rau: lui nu ii este teama sa omoare un om, socoteste chiar ca aceasta este o fapta

Biserica este o mare iubire

26 Septembrie 2012

Biserica - si cand vorbesc de Biserica inteleg Biserica Ortodoxa - este o mare iubire. Nu poate cineva sa intre in Biserica numai pentru ca a fost convins cu argumente rationale, pentru ca i-a dovedit cineva ceva intr-un anume fel.

Nasterea Maicii Domnului

04 Septembrie 2012

Crestinii ortodocsi praznuiesc Nasterea Maicii Domnului pe 8 septembrie. Cunoscuta in popor ca Sfanta Maria Mica, este primul praznic al anului bisericesc care incepe la 1 septembrie.

Rugaciune catre Maica Domnului

04 Septembrie 2012

O!, Preacurata Maica a Domnului, a puterilor celor de sus, Imparateasa cerului si a pamantului, atotputernica, aparatoarea si taria noastra, primeste aceasta cantare de lauda si de multumire de la noi nevrednicii robii tai.